O mnie bajka....

Co z tą szkołą?

Choć pogoda nas nie rozpieszcza, i choć trudno w to uwierzyć, wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Co bardziej zapobiegliwi już pewnie mają zarezerwowany domek nad morzem ;)

Dla wielu z nas koniec czerwca będzie też końcem pewnego etapu w życiu naszych dzieci. Bo we wrześniu jedne ruszą do przedszkola, inne do podstawówki, gimnazjum czy liceum… I tak jak teraz szykujemy prezenty na zakończenie przedszkola czy szkoły, tak za chwilę rozpoczniemy pogoń za podręcznikami, plecakami, przyborami… Że niby do września jeszcze kawał czasu? AKURAT! Na coraz szybciej wirującej Ziemi tygodnie mijają błyskawicznie. A my w tym pędzie ledwo ogarniamy sprawy organizacyjne. I coraz częściej brakuje nam czasu na zastanowienie się: czy, jak, po co…?

Ostatnie miesiące były dość emocjonujące dla ponad czterystu tysięcy rodzin, których dzieci w tym roku kończą 6 lat. Nagle okazało się, że można nie posyłać do szkoły i wielu rodziców miało dosłownie kilka tygodni, żeby poznać różne możliwości i podjąć ostateczną decyzję. Tym bardziej, że nie do końca było wiadomo, z czym finalnie będzie wiązało się opóźnienie szkolnego startu potomka. Część gmin zachęcała rodziców do posłania dziecka do… szkolnej zerówki, ratując tym samym miejsca w przedszkolach dla trzylatków. Po czym okazywało się, że dla szkolnych zerówek nie ma rejonizacji i dziecko może trafić do przypadkowej placówki, by po roku przeżywać kolejną życiową zmianę.

okladka_zolta

Czy w tym zawirowaniu zdążyliśmy już pomyśleć, jakie emocje towarzyszą naszym dzieciom w związku z tą ważną zmianą? Z jednej strony pożegnanie przedszkola: ukochanych cioć, zabawek, kolegów i koleżanek. Z drugiej strony kolejny krok ku dorosłości, duża ciekawość, ale też obawy przed nieznanym. Czy pamiętasz swoje emocje związane z pójściem do nowej pracy, przeprowadzką, wejściem w nowe środowisko? Z pewnością wiązało się to z pewnymi nadziejami, wyobrażeniami, ale też lękami: czy się odnajdziesz w nowej grupie, czy podołasz nowym zadaniom, czy szef okaże się fajny... Pomyśl teraz, że sześciolatek jest znacznie mniej „zaprawiony w boju” i te wszystkie emocje przeżywa nieporównanie silniej od osoby dorosłej.

Być może w zrozumieniu tych emocji, a przede wszystkim w oswojeniu ich, pomocna będzie unikalna książka Alicji Niemierko-Pająk „W nowej szkole”. Dzięki zabiegowi personalizacji bohaterem tej bajki jest TWOJE DZIECKO. Pomagając innym bohaterom, odkrywa ono własne sposoby na pokonywanie trudności. Daje mu to poczucie wewnętrznej siły i sprawczości; uczy empatii, rozumienia trudnych emocji i radzenia sobie z nimi. Każdy rozdział zakończony jest pytaniami, które lepiej pomogą dziecku zrozumieć pewne emocje i zachowania. Mogą one tez być dla nas przewodnikiem, jak z dzieckiem rozmawiać o emocjach.

Zatrzymaj się na chwilę. Powspominaj swoje szkolne początki i otwórz przed dzieckiem przestrzeń do rozmowy o JEGO emocjach, związanych z tą ważną życiową zmianą – z jego perspektywy pewnie NAJWAŻNIEJSZĄ. Pomóż mu oswoić lęki i zaufać, że po prostu podoła. Bo ma w sobie potencjał do radzenia sobie z wieloma trudnościami.


 

 bt_konkurs
bt_bajki170
buton_wspolpraca bt_promocja170
bt_archiwum

sieciaki_best

alarmowe1
omniebajka

200x200

buton_przychodnie
sky_manufaktura2